ASTROMIX.PL - Horoskop, astrologia, znaki zodiaku - ZRÓB TO SAM
Autor: Moris   
Data publikacji: 17.10.2014.

ImageNie wierzę w horoskopy !

Słowa "astrologia", "horoskop", budzą u wielu osób mieszane uczucia. Spróbujmy odnaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy - może uda nam się dotrzeć do źródeł tych powszechnych nieporozumień.

Astrologia jako nauka znana jest od czasów starożytnych. Za podstawę ma czysto matematyczne wyliczenia położenia ciał niebieskich względem ekliptyki. Wiedza astronomiczna jest wykorzystywana jako platforma do analizy astrologicznej, przeprowadzanej z wykorzystaniem tradycyjnych opisów astrologicznych i doświadczenia współczesnych adeptów tej ”królewskiej nauki”.

O rosnącej obecnie popularności tej specyficznej i ciągle jeszcze hermetycznej wiedzy świadczą liczne fora internetowe, indywidualne witryny świadczące usługi analizy horoskopów osobistych, cała gama programów obliczających i analizujących horoskopy, tu i ówdzie pojawiające się próby łączenia astrologii z magią, tarotem i numerologią, oraz bogaty rynek wydawniczy książek i czasopism tematycznych.

Istnieje zgodność, co do tego, że pejoratywne odbieranie słowa "astrologia" spowodowane jest w dużym stopniu przez istnienie "astrologii jarmarcznej", co współcześnie występuje pod postacią horoskopów gazetowych, lub publikowanych w internecie (Horoskop codzienny dla każdego znaku zodiaku !), próbujących wmówić nam, że istnieje tylko 12, ściśle określonych typów osobowości. Nieporozumienie wynika z uproszczenia, uwzględniającego tylko i wyłącznie uśrednione położenie Słońca w horoskopie urodzeniowym (horoskopy gazetowe radośnie zakładają, że wszyscy rodzimy się około 5-tego dnia każdego miesiąca). Można oszacować, że wykorzystuje się przy tym około 5 % wiedzy astrologicznej, nic więc dziwnego, że rzetelność i merytoryczność takich wniosków poddawana zostaje w wątpliwość, szczególnie przez przedstawicieli oficjalnej nauki, nie zadających sobie trudu przeczytania choćby jednego poważnego opracowania na temat szeroko rozumianej astrologii humanistycznej.

Mało budujące, a wręcz smutne jest to, że internauci odwiedzający quasi astrologiczne działy popularnych polskich portali, często w poszukiwaniu małżeńskich porad i partnerskich wskazówek, są skazani na serwowany im Horoskop miłosny, z którego na pewno nie dowiedzą się, że zodiakalne trygony:

 

  • Baran, Lew, Strzelec
  • Byk, Panna, Koziorożec
  • Bliźnięta, Waga, Wodnik
  • Rak, Skorpion, Ryby

 

- czasami nie funkcjonują tak doskonale, jak się o tym pisze w dziale Horoskop dla zakochanych, bo, przykładowo, Słońca w horoskopach urodzeniowych dwóch osób ze wspólnego trygonu, tak naprawdę, mogą pozostawać do siebie w nieharmonijnym aspekcie kwadratury.

Reasumując, moja kilkunastoletnia przygoda z astrologią dała mi pewność, że „to działa”, oraz podejrzenie, że nigdy nie dowiemy się, dlaczego tak właśnie jest. Z drugiej strony, umiejętne wykorzystanie tej wiedzy może być źródłem świetnej rozrywki i doskonałym pretekstem do zawierania nowych znajomości.

Celem Astromix.pl jest przedstawienie astrologii w sposób przystępny dla każdego, kto chciałby opanować podstawowe arkana tej wiedzy, pozwalające na późniejsze, samodzielne doskonalenie się w tej materii, realizowane zwykle przez pracę nad przykładowymi horoskopami i stopniowe zdobywanie cennego doświadczenia.

Co każdy astrolog wiedzieć powinien »

W następnej części krótko o tym, co naprawdę możesz wyczytać ze swojego horoskopu.

 
następny artykuł »
Kalendarz astrologiczny i pozycje planet

Dzisiaj jest środa
28 września 2022 r
Imieniny obchodzi
Marek, Wacław

Aktualne pozycje planet
Słońce  5° Wagi  
Księżyc  9° Skorpiona  
Merkury  25° Panny ®
Wenus  29° Panny  
Mars  19° Bliźniąt  
Jowisz  3° Barana ®
Saturn  19° Wodnika ®
Uran  18° Byka ®
Neptun  23° Ryb ®
Pluton  26° Koziorożca ®
® = retrogradacja

LogowanieCopyright © 2007-2018 by Astromix.pl

Astrologia profesjonalna,Horoskop partnerski,urodzeniowy,codzienny,tranzyty planet,zodiak,forum